Něžná krása s vůní škrobu

14/4 2023

Vernisáž výstavy „Něžná krása s vůní škrobu“, která se uskuteční ve čtvrtek 20. dubna 2023 v 17 hodin v Ostravském muzeu. 

Něžná krása s vůní škrobu

Výstava představuje krajky a výšivky od poloviny 18. století až do konce 20. století, které během 151 let existence Ostravského muzea obohatily jeho sbírku. Několik jich bylo do sbírky zakoupeno, většinu však darovali příznivci muzea. Jsou zde vystaveny rozmanité druhy krajek a výšivek zdobících oděv i bytový textil.

Výstava je rozdělena na čtyři části. V první části – dílně – je kromě ukázky návodů na výrobu krajek a výšivek vystaven stroj vyrobený kolem roku 1900. Druhou část tvoří ženské a dětské oděvy zdobené ručně i strojově vyrobenými krajkami a vyšíváním. Zde budete moci obdivovat ženské spodní prádlo, bohatě zdobenou noční košilku určenou pro svatební noc, vyšívané halenky, háčkované límečky, rukavičky a další doplňky. Třetí část výstavy je doslova provoněná škrobem. Ocitnete se v prádelně, kde se pere, škrobí, suší a žehlí prádlo, bytový textil i povlečení. Čtvrtou část pak tvoří vzorníky a dečky vyrobené nebo zdobené speciálními technikami.