Několik tipů z OZO na udržitelné vánoce

21/12 2020

Několik tipů z OZO na udržitelné vánoce

Několik tipů z OZO na udržitelné vánoce

Zkuste letos „udržitelné“ Vánoce

U balení dárků přemýšlejte – není přece cílem vytvořit hromadu zbytečného odpadu! Vánoční balicí papíry či tašky lze používat opakovaně. Nebo si je vytvořit upcyklací tašek, které dostanete jako obal při zakoupení zboží. Stačí reklamu na nich překrýt vtipnou vánoční koláží – a originální obal je na světě!

Po Vánocích odpady důkladně roztřiďte – jen to, co vyhodíte do barevných kontejnerů (papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovové obaly), nebo odevzdáte ve sběrných dvorech, může být následně využito. Papírové krabice je třeba rozložit, aby se kontejnery zbytečně nepřeplňovaly, stejně tak je třeba sešlápnout všechny duté obaly.

Odpad nepatří na zem – pokud jsou kontejnery přeplněné, počkejte s vyhozením odpadu, až budou nádoby vyvezené. OZO o svátcích sváží podle běžného harmonogramu a dokonce posiluje svozy, takže čekat nebudete dlouho.

Využívejte sběrné dvory – ty jsou sice ve svátečních dnech zavřené, ale ve všedních dnech po svátcích jsou všechny v provozu a na Silvestra funguje pět největších ve zkráceném režimu do 14 hodin.

Na Nový rok nás nečekejte – většina popelářů má ten den volno. Ale ještě v témže týdnu stihneme vše dohnat. A hned 4. ledna začne na ostravských sídlištích svoz odložených vánočních stromků. Ty jako jediné na zem ke kontejnerovým stanovištím odložit můžete.

OZO Ostrava přeje všem občanům Ostravy prožití Vánoc a Nového roku ve zdraví, pohodě a v kruhu nejbližších, pokud možno bez starostí s odpady!